Direct naar content

GGeZtalkt – stalken in de ggz

Wist je dat professionals in de ggz meer risico lopen op gestalkt worden dan personen uit andere beroepen? Dit gebeurt veelal door (oud-)cliënten. Ondanks de impact van stalken op het welzijn van de professional is hier in Nederland nog nauwelijks onderzoek naar gedaan. De beperkte kennis die er bestaat, komt voornamelijk uit buitenlandse onderzoeken.

Daarom is O&O-fonds GGZ een praktijkgericht onderzoek gestart naar de aard en de omvang van stalken onder BIG-geregistreerde professionals in de ggz. Het doel is om meer inzicht te krijgen in de ervaringen van professionals om zo tot een praktische handreiking te komen. De handreiking biedt concrete handvatten om stalken vroegtijdig te herkennen, te voorkomen, effectief aan te pakken en de negatieve impact ervan te beperken.

Waarom is dit belangrijk?

Het herkennen van stalkgedrag als een strafbaar feit blijkt in de praktijk lastig, vooral als professionals geen ernstige, directe dreiging ervaren. Dit leidt tot terughoudendheid en onzekerheid bij zowel de professional als hun werkgever over het nemen van maatregelen. Ook blijken goedbedoelde adviezen van collega’s soms averechts te werken en de situatie te verergeren, bijvoorbeeld als wordt aangeraden om met de stalker in gesprek te gaan.

De gevolgen hiervan kunnen groot zijn, voor zowel het slachtoffer in de ggz als voor de werkgever. Professionals in de ggz kunnen namelijk psychische klachten krijgen, die uiteindelijk kunnen leiden tot langdurig verzuim of zelfs uitstroom uit het vakgebied.

Praktijkgericht onderzoek

De Nederlandse ggz ondersteunt het onderzoek GGeZtalkt, dat inmiddels van start is gegaan. De komende tijd zal De Nederlandse ggz professionals benaderen om deel te nemen aan een vragenlijstonderzoek. De resultaten verwachten we eind 2025.

Veiligezorg: samen werken aan een veilige werkplek

De aanpak Veiligezorg helpt om agressie en geweld in de ggz te verminderen. Tags: medewerkers, werkgevers & veiligheid

Lees verder

Vernieuwde GGZ Arbosite en CAO GGZ-app: alles voor gezond en veilig werken

In de vernieuwde arbosite voor de ggz en de CAO GGZ-app vind je alles om gezond en veilig te kunnen werken.

Lees verder
drie mobile telefoon naast elkaar met de app op het scherm

Slotbijeenkomst Aan de slag!

Lees de terugblik van de bijeenkomst Aan de slag om te werken aan een veilige werkcultuur in de ggz.

Lees verder